IC Holding Surdurulebilirlik
IC İçtaş İnşaat bir yılda 2 tondan fazla plastik tasarrufu sağladı

Türkiye’deki plastik kirliliği ile mücadeleye katkı sağlamak amacıyla İş Dünyası Plastik Girişimi’ne imza atarak taahhüt veren tek inşaat şirketi olan IC İçtaş İnşaat, plastik kullanımını azaltma ve önleme amacıyla aksiyonlar alarak bir yılda 2,12 ton tasarruf sağladı.

İş Dünyası Plastik Girişimi’ne (İPG) dahil olan şirketler arasında yer alan IC İçtaş İnşaat, plastik ayak izini azaltarak Türkiye’deki plastik kirliliğinin önlenmesi çabalarına önemli bir katkı sağladı.

2021 yılından itibaren iki yıl içerisinde plastik kullanımının toplam 1 ton azaltılması için taahhütte bulunan IC İçtaş İnşaat, bu hedefini aşarak ilk yılda aldığı mevcut atık yönetiminin iyileştirilmesi ve çalışan farkındalığının artırılmasına yönelik önlemler ile 2,12 ton plastik tasarrufu sağladı. Tek kullanımlık plastik miktarı azalırken bir önceki yıla göre geri dönüşüm merkezlerine gönderilen plastik oranı da yüzde 26,5 oranında artırıldı.

İnşaat sektöründe plastik azaltma taahhüdünde bulunan tek şirket olan IC İçtaş İnşaat’ın taahhüdünde kaydettiği ilerleme, İş Dünyası Plastik Girişimi Plastik Taahhütleri İlerleme Raporu 2022’de kamuoyu ile paylaşıldı.

IC Holding dört grup şirketi ile İPG’de yer alıyor

IC İçtaş İnşaat’ın ardından 2022 yılı içerisinde IC İbrahim Çeçen Yatırım Holding’in üç grup şirketi daha İPG’ye imzacı oldu. Gelecek nesillere sürdürülebilir bir dünya bırakmak ve plastik kullanımını azaltmak amacıyla girişime dahil olan Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), ICA – Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu İşletmesi ve Treysan faaliyet gösterdikleri sektörlerde ilke imza attılar.

İş Dünyası Plastik Girişimi hakkında

İş Dünyası Plastik Girişimi (İPG), 2019 yılında TÜSİAD, İş Dünyası Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) ve Global Compact Türkiye iş birliği ile özel sektör kuruluşlarının plastik meselesine yönelik somut eylemlerini teşvik etmek amacıyla kuruldu. Ülkemizde 2019 yılında 26 imzacıyla yola çıkan İPG, bugün 51 imzacıya ulaşarak Türkiye’de plastik meselesi ile mücadele ve uluslararası ortak vizyon ışığında plastikte döngüsel ekonomiye geçiş için somut adımlar atılmasına öncülük ediyo