IC Holding Surdurulebilirlik
İbrahim Çeçen
İbrahim Çeçen

Değerli Paydaşlarımız,
İbrahim Çeçen Yatırım Holding (IC Holding) olarak 1969 yılında çıktığımız yolculukta bugün, Türkiye’nin en köklü yatırım holdinglerinden biri olmanın haklı gururunu yaşıyoruz. İnşaat sektöründeki yatırımlarımız ile başlayan serüvenimizi, enerji üretim ve dağıtım, altyapı işletmeciliği, turizm ve sanayi sektörlerinde de sürdürüyor ve dünyanın farklı bölgelerinde paydaşlarımızın beklentilerini en üst seviyede karşılayacak şekilde hizmet sunuyoruz. 50 yılı aşkın bilgi birikimimiz ve tecrübemiz sayesinde uluslararası piyasada da adından sıkça söz ettiren bir marka olarak küresel oyuncular arasında daha üst sıralarda yer almayı hedefliyor ve tüm çalışmalarımızı bu doğrultuda yürütüyoruz.

İklim değişikliği, hızla değişen ve dönüşen teknoloji ve sebep olduğu etkileri hala tam anlamıyla bertaraf edemediğimiz pandemi gibi küresel konular odaklanmamız gereken riskleri çeşitlendirirken, bütün bunlar sürdürülebilirliği bir iş yapış şekli olarak benimsemenin önemini ve ihtiyacını her geçen gün daha da öne çıkarıyor. Diğer yandan, iklim krizine karşı alınacak aksiyonlarda yetersiz kalınması konusunun Ocak 2022’de yayınlanan Küresel Risk Raporu’nda hala ilk sıralarda yer alan bir risk unsuru olduğunu görüyoruz. Böyle bir dönemeçte bizler de IC Holding olarak kurumsal vatandaş bilinciyle hareket ediyor, sürdürülebilir bir dünya yaratmak için “kimseyi geride bırakmamayı esas alan” Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) ışığında, iş yapış biçimimizi ve geleceğe dair stratejilerimizi şekillendiriyoruz.

Sürdürülebilirlik kavramı bütüncül bir yaklaşım gerektirdiği için kurumların strateji ve faaliyetlerini şekillendirirken multi-disipliner bakış açısına sahip olmaları ve paydaşları ile koordineli bir şekilde çalışmaları kritik önem arz ediyor. Bu doğrultuda, IC Holding olarak meseleye bizimle aynı perspektiften bakan ve benzer misyonu taşıyan paydaşlarımızdan ilham alıyoruz. Çevreye ve gelecek nesillere karşı olan hassasiyetimizi göz ardı etmeden yürüttüğümüz faaliyetlerimizde, paydaşlarımızın beklentilerini iş yapış süreçlerimize entegre ediyor ve sürdürülebilir bir gelecek için paydaşlarımızla iş birliği içinde çalışıyoruz.

Sürdürülebilirlik yolculuğumuz boyunca faaliyet gösterdiğimiz bölgelerde pozitif değer yaratabilmek için sosyal sorumluluğa oldukça ağırlık veriyoruz. Bu kapsamda yürüttüğümüz çalışmalarımızın en yüksek icracısı pozisyonunda ise IC İbrahim Çeçen Vakfı (IC Vakfı) yer alıyor. Öğrenim hayatımı benim yaşadığım gibi farklı zorluklarla okumaya çalışan gençlere başarılı bir iş insanı olduklarında destek vermeyi hayal ederek geçirdikten sonra 2004 yılında kurduğum IC Vakfı, bugün bu hayalin vücut bulmuş, meyve vermiş halini temsil ediyor. Vakıf sayesinde 18 yılda ihtiyaç sahibi ve başarılı 12 binden fazla üniversite öğrencisi için karşılıksız eğitim bursu sağlamanın ve güçlü bir iyilik zinciri kurmanın mutluluğu benim için gerçekten paha biçilemez.

IC Holding olarak dünyanın dört bir yanındaki insanların refahına daha fazla katkıda bulunmayı ve gelecek nesillere daha iyi bir toplum ve gezegen bırakmak amacıyla sürdürülebilirlik alanındaki sorunların çözümü için her zamankinden daha fazla çalışmayı taahhüt ettiğimizi belirtmek isterim. Birlikte ve inançla çalıştığımızda, yapabileceklerimizin bir sınırı olmadığına ve sürdürülebilir bir geleceğin sadece hayallerimizde kalmayacağına yürekten inanıyorum. Gelişimin etkisini göreceğimiz günlerin çok uzak olmadığına dair beklentimi de bu vesileyle yineliyorum.

Sürdürülebilirlik alanında gerçekleştirdiğimiz çalışmaları şeffaf bir şekilde paylaştığımız ilk sürdürülebilirlik raporumuzu incelemeye zaman ayırdığınız için siz değerli paydaşlarımıza ve süreçte yer alan çalışma arkadaşlarımız başta olmak üzere başarımızın ana kaynağı olan tüm çalışanlarımıza en içten teşekkürlerimi sunuyorum.

Saygılarımla,
İbrahim Çeçen
Yönetim Kurulu Başkanı