IC Holding Surdurulebilirlik
Günseli Çeçen
IC VAKFI YÖNETİM KURULU BAŞKANI Günseli Çeçen

Değerli Paydaşlarımız,
IC Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İbrahim Çeçen’in 1984 yılında şahsen vermeye başladığı eğitim bursları, 2004 yılında IC İbrahim Çeçen Vakfı’nın kurulması ile daha kurumsal bir yapıda öğrencilerle buluşmaya başladı. Vakfımız, başta eğitim olmak üzere sağlık, spor ve kültürel gelişim konularında faaliyetlerini sürdürüyor.

Vakıf olarak ihtiyaç sahibi ve başarılı üniversite öğrencilerine karşılıksız eğitim bursları veriyoruz. 18 yılın sonunda eğitim bursu ile desteklediğimiz öğrencilerin sayısı 12 bini aştı. Eğitim burslarımızın yanı sıra, sağlık burslarımız ve sosyal yardımlarımız, vakfımızın daimi sosyal destekleri arasındadır. Burs programımız dışında Ağrı, Van, Erzincan ve Ankara’da yaptırdığımız ilköğretim kurumlarında geleceğin gençleri yetişiyor. Diğer taraftan 2007 yılında yaptırarak devletimize hibe ettiğimiz Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi ve 2020 yılında yine devlete bağışlanan 400 öğrenciye yuva olan Ağrı Nezahat Çeçen Kız Yurdu da büyük gurur kaynaklarımız arasında yer alıyor.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, tamamı devlete bağış olsa da ülkemizde bir ilke imza atarak “Vakıf Destekli Devlet Üniversitesi” olup, büyümeye devam etmektedir. Üniversitemizin öğrencilerine lisans bursu desteklerinin yanı sıra, Akademik Gelişim Seminerleri, Akademik Teşvik Ödülleri, spor, edebiyat ve sanat dallarında başarı gösteren gençlere ve onların eğitmenlerine ödüller, Erasmus destekleri ve staj programları, kongre, seminer ve sempozyumlara destekler, öğrenci kulüpleri aracılığı ile yerel projelere hibe destekleri ve özel sektör / üniversite / sivil toplum iş birliğinden yola çıkılan, vakfın lokomotifliğinde Ağrı ilinin sosyo-ekonomik olarak gelişimine katkı sağlayacak kurumsal sosyal sorumluluk projeleri, yine vakfımızın daimi görevlerindendir.

Eğitim burslarımızın ardından en büyük önceliğimiz bursiyerlerimizi hayata hazırlamak. Eğitim hayatı kadar iş ve özel hayatlarında faydalı olacak eğitimlerin de büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Bu nedenle girişimcilikten yabancı dil eğitimine, kariyer danışmanlığından ilk yardıma, stres yönetiminden diksiyona kadar birçok alanda kurs, panel, söyleşi, seminerler düzenliyoruz. Tüm akademik yıla yayılan bursiyer buluşmalarımızda, hak temelli yardımlaşma ve gönüllülüğün doğasını özümsetmek vakfımızın en kıymetli hedefidir. Bu hedef için IC Vakfı burs şartlarından olan “Topluma Hizmet İlkesi”, tüm bursiyerlerimizi kapsayan ve toplumsal fayda üretmek noktasında bursiyerlerimizin kendi sınırlarının ötesini keşfetmelerine aracı olan, ödün verilemez değerimizdir.

Vakıf olarak eğitim alanı dışında farklı alanlarda yürüttüğümüz projelerde uluslararası ve yerli sivil toplum kuruluşları ile iş birlikleri de gerçekleştiriyoruz. Birleşmiş Milletler Global Compact imzacısıyız, UNICEF ile güzel ilişkilerimiz var. Her projemizde başlangıç noktamız Ağrı ilimiz. Faaliyetlerimizi Ağrı’dan yola çıkarak tüm Türkiye’ye yaymaya, IC Holding’in faaliyet gösterdiği bölge ve şehirlere yatırım yaparak sosyal etkiyi artırmaya çalışıyoruz.

IC Vakfı kurulduğundan bu yana en büyük gönüllülerimiz, mevcut ve mezun bursiyerlerimizden sonra binlerce kişiden oluşan IC Holding ve Grup Şirketlerinin çalışanlarıdır. Vakfımız aracılığı ile çalışanlarımızın uzmanlık alanlarında öğrencilerimize yönelik eğitimleri, örtüşen çalışma alanı – eğitim alanında mentorluk destekleri, maraton koşuları, Ağrı’da miniklerimize maddi-manevi destekler ileterek hep yanımızda yer aldılar.

IC Vakfı olarak, önümüzdeki dönemde de toplumumuzun ve gençlerimizin gelişimine destek olacak projeler geliştirmeye ve değer yaratmaya devam edeceğiz. Bizi bu yolculukta yalnız bırakmayan tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.

Paydaş Görüşleri

Abdulhalik karabulut

IC Vakfı ve IC Holding ile oluşan gönül bağı ve sergilenen işbirlikleri, henüz genç bir eğitim kurumu olan Üniversitemizin büyümesinde, gelişmesinde, bölgemizin ve ülkemizin önemli üniversiteleri arasındaki yerini almasında önemli rol oynamaktadır.

Prof. Dr. Abdulhalik KARABULUT

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörü
Devamını Oku...
 icon
Konca Çalkıvik

IC Holding, SKD Türkiye ve platformlarına üye olan ve aktif katılım gösteren şirketleriyle sürdürülebilirlik çalışmalarında karşılıklı değer yarattığımız önemli paydaşlarımız arasında yer alıyor.

Konca Çalkıvik

İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği (SKD Türkiye) Genel Sekreteri
Devamını Oku...
 icon
Semra Sevinç

IC Holding’in de yeni ekonominin öncü kurumlarından biri olma hedefi ile başladığı kurumsal sürdürülebilirlik dönüşüm sürecinde başta eğitim olmak üzere birçok konuda iş birliği yapmaktan büyük memnuniyet duymaktayız.

Semra Sevinç

Sürdürülebilirlik Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi
Devamını Oku...
 icon